Roztroušená skleróza Nově diagnostikovaní Blízcí pacientů

Blízcí pacientů

Sdělili Vašemu blízkému diagnózu RS či má podivné příznaky podobající se RS a vy nevíte, co dělat? Tato sekce je tu pro Vás, abyste přehledně našli základní informace o nemoci a navíc úhel pohledu nikoliv jen pacienta, ale též jeho blízkých.

K uklidnění blízkého třeba uklidnit sám sebe

Zpočátku je nejdůležitější neztrácet hlavu, s největší pravděpodobností bude pacient moci za dodržování určitých léčebných pravidel žít aktivním životem jako dosud. Je proto důležité, aby se nyní uklidnil a s nemocí se srovnal. To je ale běh na dlouhou trať a ze začátku nesmíte zapomínat, že s faktem se musíte srovnat také vy. Na té cestě jste totiž spolu a záleží i na Vás, jak bude vypadat. To je první krok k pomoci.

Buďte počátečním informátorem

Někteří pacienti se obávají katastrofických scénářů na internetu. Toho se zde bát nemusíte, přinášíme objektivní informace, z kterých není třeba se nijak hroutit. Sami uvidíte. Možná ale bude ze začátku na Vás, abyste svému blízkému tyto informace přinášeli.

Jak mohu pomoci a kde hledat pomoc?

Aby byl start cesty úspěšný, budete potřebovat vědět, kdy vyhledat pomoc a co ona pomoc má obsahovat. Připravili jsme pro Vás mapu RS center, kde si můžete najít nejbližší vysoce specializované pracoviště, kde Vám odborníci poradí. Ne všechny jsou však dosud komplexně vybaveny rehabilitací a psychoterapií, které by však měly být nedílnou součástí léčby. Sekce Začínám s RS by Vás v tomto měla navést, kam potřebujete.

Kdo pomáhá blízkým?

RS je taková rodinná záležitost a jelikož i blízký pacienta je určitým způsobem zasažen, může i sám pro sebe vyhledat potřebnou radu. Důležité je, aby jste v klidu byli i Vy sami.

Využijte proto:

  • naší Poradny a zeptejte se odborníka
  • sekce Blízcí pacientů v naší Diskuzi a spojte se s lidmi v podobné situaci
  • služby a akce pro blízké pacientů