Symptomy
Roztroušená skleróza je onemocněním s nepřeberným množstvím příznaků (symptomů). Projevuje se podle toho, v které části mozku či míchy se utvoří zánět. Obecně tak platí, že na celém světě neexitstují dva lidé, kteří by měly stejné příznaky onemocnění a to, jak nemoc člověka ovlivní, je velice individuální. Příznaky mohou též mít různou či proměnlivou intenzitu.
Některé příznaky jsou však pro toto onemocnění typické, proto zde vyjmenujeme některé s nich. Pokud je na sobě objevíte, nečekejte a navštivte co nejdříve lékaře. Čím dříve je nasazena správná léčba, tím větší je šance na lepší prognózu onemocnění, tím lépe se zánět zpomalí či zastaví. Pokud jste již diagnostikovaným pacientem a objeví se příznak ve větší intenzitě či se objeví příznak zcela nový, může se jednat o ataku onemocnění. Proto vyhledejte též co nejdříve odbornou pomoc ve vašem MS centru. Více informací o atakách onemocnění naleznete zde.
U příznaků je důležité, že se neztrácí v krátkém čase. Lékaře byste měli kontaktovat, pokud přáznak přetrvává déle jak 24 hodin.
Časté symptomy roztroušené sklerózy:
- potíže se zrakem (rozmlžené vidění, dvojité vidění, skvrny v zorném poli, výpadek zorného pole, dočasné oslepnutí, změna barvocitu atd.)
- brnění (pocit mravenčení nejčastěji v konečcích prstů, končetin, ale i kdekoli jinde po celém těle)
- změna citlivosti (nižší či naopak vyšší citlivost na dotek, necitlivost, zvláštní pocity při doteku vody, pocit jehliček a další)
- motorické problémy (ochrnutí končetin, pocit slabosti, zakopávání, zráta či oslabení jemné motoriky a další)
- závratě, motání hlavy
- pocit obruče nad pasem
- deprese
- nepřekonatelná únava
- inkontinence nebo naopak obtížné vyprazdňování
- Lhermittův příznak (při sklonu hlavy projede tělem elektrický signál)
Více informací naleznete v aplikaci Jak rozpoznat ataku (náš sklerotický panáček). Všechny symptomy tohoto panáčka byly nashromážděny na setkání Mladých sklerotiků na Malé Skále. Nevyděste se množství, bylo nás tam hodně a přidali jsme další z literatury.